Basın Açıklamaları

4 Nisan Sokak Hayvanları Günü

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

04/04/2021

BASINA VE KAMUOYUNA

4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

             KİMİNLE OLDUKLARINI BİLMEK HAKLARI

4 Nisan günü, 2010 yılından bu yana 33 ülkede Sokak Hayvanları Günü olarak belirlenmiştir. Amaç sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlara dikkat çekmektir.

Hayvan haklarına dair konuların temelinde hayvanların evsiz ve sahipsiz bırakılmamaları gerektiği unutulmamalıdır. Evcilleştirmiş olduğumuz kedi ve köpeklerin sahipli olması, kimliklendirilmesi ve mümkünse sokak şartlarına terk edilmemesi gerekmektedir.

Biz İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak bu konuda üzerimize düşenleri yapıyor, herkesin görevini yerine getirmesi için çeşitli eğitim, toplantı, proje ve etkinliklerle hatırlatmalar yapıyoruz. Ancak sahipsiz hayvanlara dair çalışmalara toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması ve destek vermesi gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer sonuç almak istiyorsak; hepimiz evcil hayvan ticareti konusunda bilinçli, hayvan sahiplenme ve sahipsiz hayvanlara destek olma konusunda istekli, yasal düzenlemeler hakkında bilgili olmalıyız.

Tarım ve Orman Bakanlığına “4 Nisan Evsiz Hayvanlar Günü”nde çağrımız; hayvan hakları çalışmalarının Veteriner Hekimlerin de dahil edildiği, evcil hayvanlarla ilgili tek ve yetkilendirilmiş bir otorite ile etkin şekilde yürütülmesidir.

Evcil hayvanların kimliklendirilmesi yönetmeliğini 5199 sayılı yasadaki kimliklendirme düzenlemelerini yok sayarcasına hayata geçirmek, hayvan haklarına dair uygulamaların ehil ellerde olmadığının göstergesi olmuştur.

4 Nisan Sokak Hayvanları Gününün, tüm evsiz hayvanların kiminle birlikte yaşadığını bilmesi yolunda farkındalıkların arttığı bir gün olmasını diliyoruz.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here