Basın Açıklamaları

Basına ve Kamuoyuna 24/04/2021

  İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

BASINA VE KAMUOYUNA                      

24/04/2021

Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutluyor

Ama Biz Kutlamıyoruz

            Her yıl Nisan ayının son cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanıyor. Hatta bu yıl etkinliklerin ana başlığı, “Veteriner Hekimlerin Covid-19 a yanıtı” olarak belirlendi.

            Çünkü dünyada esas olan tek sağlıktır. Halk sağlığı temelinde; laboratuvar çalışmaları, koruyucu hekimlik hizmetleri, hayvan ve insan sağlığına yönelik uygulamalar ayrım yapılmaksızın koordineli ve tek sağlık mantığı üzerine kurulu bir sistemle ilerler.

            Ülkemizde ise yıllardır anlatmaya çalıştığımız tek sağlık uygulamaları, ne yazık ki bilim adına multidisipliner çalışmaları bir türlü içselleştirememiş kesimler tarafından hep geri planda tutuluyor. Oysa yıllardır hayvan haklarına dair başta hayvanların sağlığının korunması faaliyetleri olmak üzere her çalışmamız insan haklarına ve insanlığa hizmettir diyoruz. Covid-19 pandemisi ile de bu konudaki haklılığımız açık ve net bir şekilde ortadadır. Ancak halen ne mesleğimiz kamuoyunda hak ettiği saygınlığa ulaşabildi ne özlük haklarımızı alabiliyoruz.

            Bu yıl Dünya Veteriner Hekimler Gününde İzmir Veteriner Hekimler Odası olarak 2012 yılından bu yana kamuoyunu bilgilendirme ve yetkililere çözüm önerileri sunmaya yönelik tüm basın açıklamalarımızı bir kitap haline getirdik.

            “Üstüne Basa Basa” taleplerimizi iletmeye, emeklerimizi, mesleğimizin konumunu, olması gereken uygulamaları, taleplerimizim meslek değil memleket meselesi olduğunu her yoldan duyurmaya devam edeceğiz.

            Bu yıl her yıl olduğu gibi tüm dünyada Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlanacak.

            Biz ise Covid -19 pandemisinden bile ders çıkarılmayan ülkemizde, kutlamayı fazlasıyla hak ettiğimiz meslek günümüzü kutlayamıyoruz.

            Bir kez daha yetkililere sesleniyoruz! Bizlere tüm dünyadaki meslektaşlarımız gibi hakkımız olan Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlamamız için bir neden verin.

            Ve artık kabul edin Veteriner Hekimlerin ışığı insanlık içindir.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here