Basın Açıklamaları

Bize Bunu Yapanlar Onlara Neler Yapar

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

06/01/2021

BASINA VE KAMUOYUNA

BİZE BUNU YAPANLAR ONLARA NELER YAPAR

İlimizde zaman zaman gerçekleşen meslektaşlarımıza şiddet olayına bir yenisi eklendi. Ege Pet Park Veteriner Kliniğinde hasta sahibi bir kadın, kadın bir meslektaşımıza şiddet uyguladı. Olay hukuki açıdan takip edilmektedir.

Elbette her türlü şiddete her zaman karşıyız. Toplum olarak tüm söylemler de doğal olarak bu yönde. Ancak buna rağmen ne yazık ki Veteriner Hekimler olarak maruz kaldığımız şiddet olayları bitmediği gibi dikkate de alınmıyor. Oysa bizlerin yaşadığı şiddet olaylarında da “hasta, hasta yakını ve hekim ilişkisi” vardır. Dolayısıyla şiddet sağlık hizmetleri verilirken karşılaşılan bir şiddettir. Ancak bizler sağlık çalışanı olduğumuz halde sağlık çalışanlarının haklarından yararlanamadığımız gibi, bizlerin maruz kaldığı şiddet vakaları da bu kapsamda görülmemektedir.

Yaşanan olaylara dair kamera görüntülerine baktığınızda resim nettir. “Hasta, Şiddeti uygulayan (hasta yakını) ve Şiddete maruz kalan (hekim)” .

Dolayısıyla Veteriner Hekimler de sağlıkta şiddet yasasına ve tüm sağlık çalışanlarının dahil olduğu haklara dahil edilmelidir.

Olayın bir diğer boyutu da her zaman olduğu gibi gözden kaçmaktadır.

Öfke kontrolü olmayan ya da belki daha kötüsü şiddete eğilimi olan kişilerin hastalarımıza gerçekten ne şekilde muamele ettiğidir. Ne yazık ki bir grup bilinçsiz hayvansever tarafından yıllardır kamuoyunda oluşturulan yanlış Veteriner Hekim algıları yüzünden sahipli pek çok hayvan, sahipleri tarafından bilerek ya da bilmeyerek şiddete maruz bırakılmaktadır. Ancak biz Veteriner Hekimler her zaman ilk suçlanan kişiler olarak, hayvan sahiplerine yaptıklarının yanlış olduğunu anlatmaya çalışsak da hemen paragöz ya da hayvan düşmanı hekim olarak yaftalanmaktayız. Ve olayın özüne inilmeden hayvan sever gruplar tarafından hemen Veteriner Hekimi suçlayan kampanyalar başlatılmaktadır.

İşte geçtiğimiz günlerde de dediğimiz gibi; bu ülkedeki sorun bilinçsiz hayvan severler ve hayvan sahipleridir.

Eğer gerçekten hayvan haklarına katkı koymak isteniyorsa önce mevcut yasada var olan ama ilgili kurumların yetersizliğinden dolayı bir türlü hayata geçirilemeyen, hayvan sahiplenme aşamasında verilmesi gereken eğitimlerin hayata geçirilmesi konusunda da kurumlar adım atmalıdır.

Böylelikle hayvan sahipleri daha bilinçli olacak ve hem sahiplenerek sorumluluğunu aldıkları canlılarla iletişimlerinde hem de Veteriner Hekimleri ile iletişimlerinde daha kontrollü olmaları gerektiğini de bileceklerdir.

Veteriner Hekime şiddetin olduğu yerde insanların, hayvan sevgisi olduğu için hayvan beslediğine olan inancımız her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle bir an önce yapılacak yasa değişikliğinde hayvan haklarına insanların müdahaleleri üzerine ciddi kafa yorarak yeni maddelerle düzenlemeye gidilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Unutmayın bize bunu yapanlar, kendini sahibi olarak gördüğü hayvanına neler yapar.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here