Basın Açıklamaları

Bu Yarışın Tadı Kaçmadı Mı?

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

BASINA VE KAMUOYUNA

 07/05/2021

BU AŞI YARIŞININ TADI KAÇMADI MI?

Sayın Cumhurbaşkanımıza Sesleniyoruz!

80 milyon nüfus bu ülkenin vatandaşı değil mi?

Bu öncelik yarışının artık tadı kaçmadı mı?

Biz Veteriner Hekimler sağlık çalışanı olduğumuz halde aşılama sırasında olmadığımızı görünce doğal olarak aşıda önceliğin neye göre olduğunu sorgulamaya başlamış, ilgili Bakanlıklara “Biz sağlık çalışanı değil miyiz?” diye sormuştuk. Bugün geldiğimiz noktada artık bu soruları Bakanlıklar üstü düzeyde sormak zorundayız.

Hem Bakanlıklar hem de meslekler üstü akıl ve bilim ışığında bir kez daha hatırlatmalarımızı yapıyoruz.

COVID- 19’un etkeni tanımlanmış yani izole edilmiştir. Virüsün mutasyona uğradığı da bilinmektedir.  Hastalıkla mücadelede; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının aşı kadar etkili koruma sağladığı, kişilerin bağışıklık sisteminin ve sağlık durumlarının iyi olmasının çok önemli bir avantaj olduğu artık bilinmektedir. Toplumsal faaliyetlerde kalabalıklar oluşturulmaksızın hareket etmenin bulaşmayı engellediği, mümkün oldukça evde kalmanın bireysel bir çaba olarak toplumu koruduğu artık her vatandaş tarafından öğrenilmiştir. Ancak ne yazık ki bu kurallara uymak zorunda olduğu için milyonlarca kişi çaresizce ekonomik sıkıntının içine düşmüştür. İşte tam da bu noktada bir an önce nüfusun çoğunluğunun aşılanmasının normalleşme sürecini hızlandıracağı ve ekonomik anlamda rahatlamanın önünü açacağı da bir gerçektir.

Ne yazık ki her geçen gün farklı meslek grupları, farklı topluluklar, farklı Bakanlıkların yetkilileri aşı sıralaması derdine düşmekte ve gündemde hastalığın yayılmasına dair önlemlerden çok, aşıda öncelik yer almaktadır. Oysa aşıda öncelikli olma konusu sürecin başından bu yana bilimsel olarak ülkemizde doğru uygulanmamıştır. Kaldı ki 80 milyonu bilimsel anlamda sadece yaş kategorisinde de sıralasanız isime göre de sıralasanız hep birileri sona kalacaktır. Çünkü aşı bizim değildir.

Artık bu karmaşaya, toplumu geren ve ötekileştiren, önemsizsin hissi yaratan bu önceliklere lütfen son veriniz. Bizler Veteriner Hekimler olarak sağlık çalışanı olduğumuz için aşılanmamız gerektiğini söyledik. Geç de olsa sağlık çalışanı olduğumuzun kabul gördüğünü düşündük ve Sağlık Bakanı KOCA’nın açıklamasına inanarak haklı bir bekleyişe girdik. Ama gördük ki Veteriner Hekimlerin sadece Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanı olan kısmı aşılanırken diğerleri listelere girememiş. Ve gördük ki daha bizlerin, güya öncelikli, aşılanma takvimi bitmemişken yeni öncelikler yeni sözler sıralamalar gündeme gelmiş.

Lütfen bu komediye artık bir son verin.

Ve unutmayın ki;

Elbette dışa bağımlı olursak aşı için öncelik sıralaması yapmanız gerekir.

Elbette hep söylediğimiz yerli ve milli olmaya dair uygulamalar sözde kalırsa kendi aşımızı kısa sürede piyasada göremeyiz.

Elbette her meslek ve hizmeti kıymetlidir. Kimse kimseden önce aşı olduğu için kimsenin yaptığı iş daha az değerli, daha az riskli görülmemelidir.

Sayın Cumhurbaşkanından Bakanlıklar arasında aşı konusundaki çelişkili uygulamalardan kaynaklı oluşan mağduriyetleri gidermesini, kurumların yetkililerinin, meslek odalarının, her kesimden vatandaşın gruplaşmasına dur demesini bekliyoruz.

H. Gökhan ÖZDEMİR
Başkan
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu adına
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here