Basın Açıklamaları

Kurban Bayramının Ardında Kalanlar

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

BASINA VE KAMUOYUNA                     

24/07/2021                   

KURBAN BAYRAMININ ARDINDA KALANLAR

 

 

 

20-23 Temmuz tarihleri arasında geçirdiğimiz Kurban Bayramının ardından yine söylenmesi gereken sözümüz var.

Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl bazı düzenlemelerin yapıldığını görüyoruz. Özellikle özel işletmelere ait kesim yerlerinin teknolojik olanaklardan biraz daha fazla yararlandığını söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız ilk günde kurbanlarının kesiminin tamamlanmasını tercih etmeye devam etti. Pandemiye rağmen kesim alanlarında yine kalabalıklar oluştu. İnsanlarımızın bir kısmının maskesiz olması ne yazık ki üzücüydü.

İlk günün yoğunluğuna ve belirlenen alanlar dışında da vatandaşların kesim yapmasına istinaden ne yazık ki yine istenmeyen çevre kirliliği oluştu. Suyun yeterince kullanılmaması kesim alanlarında kan, dışkı gibi atıkların hemen uzaklaştırılmamasına neden oldu. Ayrıca işkembeler başta olmak üzere vatandaş tüketmek istemediği atıkları yine yığınlar halinde etrafta bıraktı. Elbette temizlik ekiplerince mümkün olan en kısa sürede toplandı bu atıklar ama, aslında bu manzaraların hiç olmaması gerektiği yine unutuldu.

Sokakta yaşamak zorunda kalan sahipsiz hayvanlar yine büyük olasılıkla bu açıkta bırakılan atıklara ulaştı. Hatta bazı yerlerden mamamatiklere bu atıkların hayvanların yemesi için bırakıldığı haberleri bile geldi. İnsanlarımıza ciddi sağlık sorunları yaşatan önemli zoonotik hastalıklardan biri olan Kist hidatik döngüsü yine kırılamadı. Atıkların bertarafı vatandaşımız tarafından uygun yapılmadı, doğal olarak temizlik ekipleri kesim ekiplerinin hızına yetişemedi. Su elbette çok değerli ve dikkatli harcanmalı ama en çok su kullanımına ihtiyaç olan kesim yerlerinde yeterince kullanılmadı. Havanın sıcaklığı ile de ortamda sağlıksız koşulların oluşması kaçınılmaz oldu.

Herkes sadece tüketeceği eti düşünürken ülke ekonomisine katkı olabilecek yan ürün ve atıklar, başta deri olmak üzere yine ziyan oldu.

Her yıl olduğu gibi ne yazık ki biz Veteriner Hekimler olarak her kesim yerinde yeterli sayıda olamadık. Çünkü mevzuat uyarınca, en çok bulunmamız gereken yerde bize gerek yoktu.

Yetkililer ne yazık ki Kurban Hizmetlerini; halk sağlığı açısından da, ülke ekonomisine katkı açısından da, hayvan refahı açısından da bu yıl yine tam kapasite yönetemedi.

Dileriz Kurban Bayramı sonrası sorunların tespitine yönelik ciddi değerlendirme toplantıları yapılır. Sorunlar her zaman olduğu gibi bir sonraki bayrama kadar unutulmaz. Gerekli çalışmalara çok geç olmadan başlanır. Dileriz en kısa zamanda olması gereken düzenlemeler yapılır.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

          Yönetim Kurulu adına

admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here