Duyurular

VETERİNER HEKİMLERİN COVİD-19 KRİZİNE YANITI

VETERİNER HEKİMLERİN COVİD-19 KRİZİNE YANITI

Bu yıl, Dünya Veteriner Hekimler Günü ana teması “VETERİNER HEKİMLERİN COVİD-19 KRİZİNE YANITI “ olarak belirlendi.
Ve nitekim tüm dünyada, pandemi süreci multidisipliner bir anlayışla yürütüldü.
Türkiye’de “veteriner hekim” sadece “hayvan tedavi eden doktor” olarak algılanmaya devam ederken, pandemiyi bilimsel düzeyde algılayıp yöneten ülkelerde, özellikle enstitü düzeyinde araştırma geliştirmenin yapılabildiği ülkelerde, enstitü yöneticilerinin, virus izolasyonu ve aşı çalışması yapanların veteriner hekim olması son derece normal karşılandı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’e epidemiyolojik araştırma için gönderdiği ekipte “veteriner hekimlerin” olması gayet doğaldı…
Peki Türkiye’de ne oldu?
COVİD-19’a karşı ilk yanıt gerçekten veteriner hekimlerden geldi.
5 Nisan 2020’de COVİD-19’a karşı aşı, serum ya da ilaç hazırlanabilmesinin ilk aşaması olan “virus izolasyonu” gerçekleşti.
O günlerde, hepimiz için umut verici olan bu gelişme Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji A.D Başkanı Prof.Dr.Aykut Özkul ve ekibinin çalışmasıydı.
Bu sessiz ama çok büyük başarının sahibi değerli hocamız Prof.Dr. Özkul 22 Nisan 2021 tarihinde, Dünya Veteriner Hekimleri Günü etkinlikleri kapsamında bizlerle olacak.
Ve aynı akşam, salgın sürecinde bilimin, bilim insanlarının, hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının işini zorlaştıran, adeta salgındaki gibi yayılma hızı olan bir kavramı, “infodemi”yi, pandemilerin tarihsel sürecini ve veteriner hekimlerin sorumluluklarını değerli hocamız Burdur MAKÜ Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji AD Dr.Öğr.Üyesi Savaş Volkan Genç ile birlikte konuşacağız.Bursa ve İzmir odalarımızın işbirliği ile hazırlanan programa meslektaşlarımızı bekliyoruz.
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu
Time: Apr 22, 2021 09:00 PM Athens
Join Zoom Meeting
Meeting ID: 883 9814 5454
Passcode: 590895

admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
×
admin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
Latest Posts

Comment here